Szkło wodne – zastosowania, właściwości i lepkość

Być może słyszałeś o szkle wodnym, ale do czego jest używane i jakie są jego właściwości? W tym artykule opowiemy o zastosowaniach, właściwościach i lepkości tego szkła. Jest ono również wykorzystywane w niektórych technikach piekarniczych. Możesz przeczytać o jego właściwościach i zastosowaniu w pieczeniu i innych sytuacjach z otwartym płomieniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Listed below are some of the Common Uses of Water Glass

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem buduje-sie.pl

Application of water glass

There are a few important facts to know about the application of water glass. W rzeczywistości zwiększa ono współczynnik przewodności cieplnej (k) produktu o 0,005 w porównaniu z pojemnikami szklanymi bez szkła wodnego. Ta właściwość jest ważna dla różnych zastosowań, takich jak izolacja termiczna budynków. W niniejszym artykule krótko omówione zostaną zalety i wady szkła wodnego. Ponadto wyjaśni, dlaczego szklane pojemniki bez szkła wodnego mają korzystniejsze właściwości samogasnące.

Zastosowanie szkła wodnego może być wykonane w różnych poziomach chropowatości i formach. W jednym z eksperymentów, stężony roztwór krzemianu sodu został nałożony pędzlem cienką warstwą na kawałek drewna lipowego. Po okresie schnięcia powierzchnia została pokryta półbłyszczącą powłoką. Co więcej, efekt jest podobny do tego, jaki daje lakierowanie drewna. Mimo wad, szkło wodne ma kilka zalet.

Wiskoza szkła wodnego

Przy wymiarowaniu folii ważnym parametrem technicznym jest lepkość cieczy. Lepkość szkła wodnego wynosi 45 mPa*s, natomiast lepkość mieszaniny skrobi i szkła wodnego wynosi 370 mPa*s. Po dodaniu skrobi lepkość mieszaniny szkła wodnego wzrasta wraz ze wzrostem stężenia.

Twierdzone kompozycje farb zawierają do 2 procent wagowych szkła wodnego. Termin „szkło wodne” odnosi się do wodnego roztworu krzemianu, który jest stosowany jako składnik aktywny. Zastrzeżone kompozycje farb wykazują doskonałą stabilność i podobne właściwości użytkowe jak farby dyspersyjne polimerowe. Jednakże zastosowanie dodatków stabilizujących nie jest jednoznacznie opisane. Należy pamiętać, że włączenie szkła wodnego do kompozycji malarskich zwiększa lepkość i tiksotropię podczas przechowywania, co może wpływać na właściwości manipulacyjne.

Właściwości

Kompozycje ze szkłem wodnym są uniwersalnymi materiałami o doskonałych właściwościach mechanicznych i odporności na warunki atmosferyczne. Są idealne do zastosowań związanych z powlekaniem, formowaniem i laminowaniem. Materiały te mają doskonałą przyczepność i kleistość. Kompozycja szkła wodnego musi wykazywać następujące właściwości:

Stopień reaktywności alkoholu ze szkłem wodnym zależy od jego hydrofilowości i lipofilowości. Wyższa hydrofilowość zwiększa jego reaktywność ze szkłem wodnym, natomiast niższa lipofilowość zwiększa jego elastyczność. Alkohole o niskiej reaktywności, takie jak alkohol benzylowy, cierpią z powodu rozdzielania się faz, co powoduje słabą urabialność. Ketony i etery mają wyższą reaktywność, a tym samym są bardziej elastyczne.

Stosunek molowy (n) dwutlenku krzemu i tlenków metali alkalicznych w szkle wodnym nazywany jest jego modułem. Określa on rozpuszczalność, lepkość i zdolność depresyjną szkła wodnego. W związku z tym, zwiększenie modułu zmniejsza rozpuszczalność szkła wodnego. Jednak wysoki moduł sprawia, że szkło wodne jest idealnym materiałem do niektórych zastosowań. Chociaż jego rozpuszczalność ma kilka korzyści, to ogranicza jego zastosowanie.

Zastosowanie szkła wodnego

Kompozycja szkła wodnego według niniejszego wynalazku wykazuje niską lepkość i może być stosowana w szerokim zakresie form i stanów. Kompozycja szkła wodnego może być również stosowana jako farba ochronna lub ogniochronna. Może być również stosowana do pokrywania różnych podłoży nieorganicznych, takich jak beton, łupek lub drewno. Może być stosowany w różnych pojemnikach domowych i budowlanych, a także do mebli. Ponadto nadaje się do klejenia i formowania różnych struktur formowanych.

Szkło wodne znane jest również jako krzemian sodu. Jest to klarowna, bezwonna i lekko krystaliczna substancja o całkowitej zawartości części stałych 36,8%. Materiał ten otrzymuje się poprzez stapianie piasku z węglanem sodu. Następnie rozpuszcza się go w parze wodnej i wodzie. Krzemian sodu jest stosowany jako uszczelniacz, bufor i spoiwo w różnych gałęziach przemysłu. Poniżej omówiono jego działanie:

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top