Budowa fundamentów dla domu jednorodzinnego – od czego zacząć

W tym artykule dowiesz się o różnych typach fundamentów, w tym o fundamentach typu Slab-on-Grade, Dry i Crawlspace. Ponadto poznasz zalety każdego typu fundamentu. Oto kilka wskazówek dotyczących budowy fundamentów domów jednorodzinnych. Wytrzymałość fundamentu zależy od rodzaju domu oraz jego ogólnej wielkości i wagi. Projektanci planu domu biorą pod uwagę te czynniki podczas tworzenia planu piętra domu.

Fundamenty palowe

Typ fundamentu palowego, który jest najlepszy dla Twojego domu, będzie zależał od rodzaju gleby, którą masz. Międzynarodowy kodeks mieszkaniowy wymaga minimum 40 funtów obciążenia żywego na stopę kwadratową, natomiast obciążenie martwe wynosi zazwyczaj około 10 funtów na stopę kwadratową. Fundamenty z twardego żwiru mogą wytrzymać 3000 funtów na stopę kwadratową, ale gleba bogata w glinę i gleby z dużą ilością materiału organicznego mają mniejsze szanse na utrzymanie tak dużego ciężaru. Jeśli masz wątpliwości co do nośności swojej gleby, skonsultuj się z profesjonalistą.

Fundamenty typu slab-on-grade

Są plusy i minusy używania fundamentów typu slab-on-grade do budowy domów jednorodzinnych. Na przykład, ten typ fundamentu nie jest odpowiedni w każdej sytuacji. Jeśli Twoja działka znajduje się na zboczu, będziesz musiał wykonać rozległe wykopy, aby stworzyć równy ślad i stworzyć betonowe ściany, które będą odporne na przesuwający się grunt. Dodatkowo, ten typ fundamentu nie działa dobrze z walk-out basements.

Sprawdź także: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/umowa-dzierzawy-gruntow-rolnych

Crawlspace foundations

A crawlspace foundation jest typem fundamentu, który podnosi strukturę z ziemi. Typowa przestrzeń pełzająca znajduje się około dwóch stóp poniżej poziomu gruntu. Fundamenty crawlspace są bardziej odpowiednie dla klimatu o niskiej wilgotności lub mrozie. Stabilizują one również fundament poprzez umieszczenie stóp poniżej linii mrozu. Jeśli rozważasz ten rodzaj fundamentu dla swojego domu, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Suche fundamenty

Jakie są najlepsze sposoby budowania domu z suchymi fundamentami? Dobry fundament dla Twojego domu powinien być umieszczony na podłożu skalnym lub glebie, która jest niezakłócona i osiadła. Musisz unikać używania fundamentów płytowych, które będą pękać pod naciskiem. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, na jakim rodzaju gleby należy budować fundamenty, jest wcześniejsze jej zbadanie. Dzięki temu poznasz rodzaj gleby, jej wilgotność i jakość zagęszczenia.

Stopy

W przeciwieństwie do fundamentów, stopy są kluczowymi elementami domu jednorodzinnego. Stopy zapewniają równą platformę dla murów i form. Gdy stopy są prawidłowo zainstalowane, ciężar domu będzie równomiernie rozłożony na stopie, zamiast skupiać się w glebie. Stopa jest również strukturalnie ważną częścią fundamentu, ponieważ rozkłada ciężar domu na bardziej stromy kąt niż byłby w glebie bez stopy.

Testy gleby

Testy gleby są ważne, ale można zaoszczędzić pieniądze na tym kroku, unikając kosztownych błędów. Rozmiar stopy może działać dobrze 50 lat temu, ale ten rozmiar nie będzie wystarczający dzisiaj. Proste badanie gruntu może pomóc Ci uniknąć kosztownych problemów i zapewnić, że Twój fundament jest wystarczająco mocny, aby utrzymać Twój dom. Victorian Building Authority może pomóc Ci dowiedzieć się, z czego składa się Twoja gleba i jaki rodzaj fundamentu jest konieczny.

Wybór fundamentu

Jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze fundamentu dla domu jednorodzinnego. Klimat, zagęszczenie gleby i inne czynniki będą odgrywać rolę w określeniu najlepszego rodzaju fundamentu dla domu jednorodzinnego. W cieplejszym klimacie należy unikać stosowania fundamentów drewnianych, ponieważ drewno może pękać pod ciśnieniem. W chłodniejszym klimacie fundamenty drewniane mogą być atrakcyjne, ale mogą też stanowić problem dla termitów. To, czy budujesz dom, czy nie, zależy od klimatu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top