Rodzaje zbiorników septycznych – jak wybrać właściwy zbiornik

Istnieje kilka rodzajów szamba, a wiedza o tym, który z nich jest najlepszy dla Ciebie, pomoże Ci wybrać właściwy. Jeśli mieszkasz w mniejszym domu, wybierz Precast concrete septic tank. Prefabrykowane zbiorniki betonowe mają najwyższy poziom trwałości. Szamba stalowe są najmniej trwałe i zazwyczaj są podatne na rdzewienie. Rozmiar szamba zależy od liczby osób zamieszkujących dom.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z pomyslydodomu.pl

Precast concrete septic tanks are the best choice

Istnieje kilka zalet korzystania z precast concrete septic tanks. Beton jest łatwy w instalacji i zapewnia doskonały drenaż. Grahams Precast Concrete Products oferuje profesjonalne usługi instalacyjne, aby pomóc Ci zarządzać ściekami bardziej efektywnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach prefabrykowanych zbiorników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o innych zaletach i wadach stosowania betonu. Prefabrykowane szamba są również znane z dłuższej żywotności niż inne materiały.

Najważniejszą zaletą szamb betonowych jest to, że są ciężkie. Zbiorniki stalowe mogą się przesuwać i zapadać, gdy ludzie przechodzą nad nimi. Co więcej, stalowe pokrywy mogą się kruszyć, wyrzucanie kogoś do szamba jest obrzydliwym i nieprzyjemnym doświadczeniem. Dlatego właściciele domów powinni wymienić swoje stare stalowe zbiorniki na betonowe. Ponadto, zbiorniki betonowe trwają dłużej niż stalowe.

Szamba z włókna szklanego i plastikowe są lżejsze

Oprócz tego, że są lżejsze w wadze, zarówno szamba z włókna szklanego, jak i plastikowe mogą być zainstalowane niemal wszędzie. Zbiorniki z włókna szklanego mogą być również transportowane w pickupie w celu instalacji. Zbiorniki te są również trwałe i wytrzymują korozję znacznie lepiej niż zbiorniki betonowe. Należy również rozważyć swoje specyficzne potrzeby przy wyborze między zbiornikiem z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Na przykład należy rozważyć, czy środki antyflotacyjne są konieczne.

Inną zaletą szamba z włókna szklanego i plastiku jest ich niższy koszt. Są one znacznie tańsze niż betonowe lub stalowe szamba. Podczas gdy oba materiały działają dobrze, istnieją korzyści i wady każdego z nich. Zbiorniki z włókna szklanego i tworzywa sztucznego są mniej podatne na pęknięcia i osiadanie w porównaniu z betonem lub stalą. Jednak oba materiały wymagają zakotwiczenia, aby nie unosić się na wodzie, gdy są nasycone. Należy również upewnić się, że Twój obszar pozwala na korzystanie z szamba betonowego lub z włókna szklanego.

Szamba stalowe są najmniej trwałe

Choć stal jest naturalnie trwałym materiałem, szamba wykonane z tego materiału mogą trwać tylko około 20 do 25 lat. Główny problem z szambami stalowymi polega na tym, że są one podatne na rdzę, a górne pokrywy mogą korodować, stwarzając ryzyko wpadnięcia przez osobę. Chociaż można wymienić górne pokrywy bez wymiany całego zbiornika, wymagają one znacznej ilości konserwacji. Jeśli pokrywa jest skorodowana lub ma dziurę, może to spowodować upadek i obrażenia.

Plastikowe szamba są wykonane z plastiku polietylenowego i są najbardziej przystępną opcją. W przeciwieństwie do zbiorników stalowych, zbiorniki plastikowe są również znacznie lżejsze niż zbiorniki betonowe, co ułatwia ich instalację. Mają również tendencję do łatwiejszego transportu i nie są podatne na rdzę. Chociaż są one bardziej przystępne niż zbiorniki betonowe, nadal są podatne na uszkodzenia podczas instalacji. Dodatkowo, mogą one przesunąć się z powodu wysokich tabel wodnych, co może spowodować dodatkowe problemy.

Rozmiar szamba zależy od obłożenia

Rozmiar szamba, którego potrzebujesz dla swojego domu, zależy od tego, ile sypialni ma. Im większe obłożenie, tym większy powinien być zbiornik. Dwie osoby mogą korzystać z małego zbiornika, natomiast pięć osób będzie potrzebowało dużego. Możesz również określić rozmiar szamba na podstawie cech Twojego domu. Na przykład, jeśli masz kuchnię i łazienkę, mały zbiornik będzie wystarczający, ale jeśli dodasz drugą łazienkę lub trzecią, będziesz potrzebować większego zbiornika.

Szambo o nieodpowiedniej pojemności nie będzie prawidłowo filtrować odpadów i nie będzie działać prawidłowo. Ponadwymiarowy zbiornik będzie miał zmniejszoną zdolność do zbierania nagromadzonej cieczy, która pomaga rozbić ciała stałe w szambie. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru zbiornika na szambo dla Twojego domu. Jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj się z profesjonalistą. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś!

Szambo kopcowe nadaje się do obszarów o minimalnej glebie

Szambo kopcowe jest idealnym wyborem dla obszarów o ograniczonej glebie, ponieważ system ten wymaga mniejszej ilości gleby niż konwencjonalny system septyczny. Ze względu na niewielki rozmiar, kopiec można zagospodarować roślinami ozdobnymi lub kostką brukową. University of Minnesota Extension Service oferuje publikację zawierającą instrukcje dotyczące kształtowania krajobrazu kopca. Ponieważ kopiec jest mniejszy, ma tendencję do częstszych awarii. Używa również pomp do przenoszenia ścieków i ma mniejszą średnicę rury i otworu.

Szambo kopcowe jest alternatywą oszczędzającą miejsce dla domów w obszarach o minimalnej glebie. System septyczny kopca wymaga zbiornika z pompą i długiego, wąskiego zbocza. Długie nachylenie pomaga zmniejszyć „kopcowanie” tabeli wód gruntowych. Aby zwiększyć wydajność kopca, można zainstalować system dystrybucji ciśnieniowej, który kilka razy dziennie nanosi ścieki z szamba na złoże kopca. Szamba kopcowe są droższe niż konwencjonalne systemy absorpcyjne. Dobre techniki budowlane są niezbędne do udanej instalacji kopca.

Wybór między szambami z włókna szklanego i plastiku

Najbardziej znaczącą różnicą między szambem z włókna szklanego i plastiku jest waga. To pierwsze jest znacznie lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w montażu. Wadą plastikowego zbiornika jest to, że może się przesunąć lub podnieść w ziemi i może złamać rury, jeśli staną się skorodowane. Chociaż plastikowe szamba są tańsze w zakupie, mogą mieć niższy poziom ścieków niż ich odpowiedniki z włókna szklanego. To może być wynikiem dislodged korków zbiornika.

Choosing między włóknem szklanym i plastikowym wielkości szamba powinny być oparte na lokalizacji i klimatu domu. Jeśli twój dom znajduje się w stale zimnym klimacie, możesz chcieć kupić większy zbiornik, więc nie musisz instalować nowego. Ponadto większy zbiornik lepiej radzi sobie ze zmianami w użytkowaniu. Podczas gdy mały plastikowy zbiornik na szambo będzie działał sprawnie, zbiornik z włókna szklanego może być bardziej odpowiedni, jeśli planujesz rozbudowę w późniejszym czasie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top