Dom, czy mieszkanie – co jest bardziej opłacalne?

dom czy mieszkanie

Nie każdy decyduje się na zakup nowego domu, szczególnie jeśli ma ograniczony budżet. Nie tylko na rynku pierwotnym jest sporo ofert do wyboru. Można też zdecydować się na używane lokum, co zwykle pozwala na uzyskanie atrakcyjniejszej lokalizacji i ceny. Oczywiście trzeba najpierw określić swoje potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Przystępna cena mieszkania lub domu może wynikać z rozmaitych defektów i konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. Jeśli kogoś interesuje inwestycja w nieruchomość, to warto wiedzieć, jak kupić dom krok po kroku na rynku wtórnym. Jest wiele kwestii, na które trzeba zwracać uwagę podczas oglądania budynku oraz rozmaitych formalności do załatwienia.

Co przemawia za zakupem domu?

W przypadku domu można liczyć na niezależność. Inwestor staje się właścicielem budynku, przez co decyduje on od tej pory o sposobie korzystania z nieruchomości. Nie trzeba niczego ustalać ze wspólnotą mieszkaniową i borykać się z ograniczeniami narzuconymi przez spółdzielnię. Własny dom to również większa przestrzeń, dotyczy to pomieszczeń i działki. Do dyspozycji jest ogród, który można zaaranżować zgodnie ze swoimi preferencjami. Większy komfort wynika również z tego, że budynku nie dzieli się z obcymi ludźmi. Brak stałych kosztów to kolejna zaleta. Znika konieczność płacenia czynszu, który stanowi spore obciążenia. Wystarczy uiszczać raz na rok podatek od nieruchomości, który jest relatywnie niski w porównaniu z kosztem rocznego wynajmu mieszkania.

Dom nie zawsze najlepszym wyborem

Budowa domu jest procesem czasochłonnym, który pochłania mnóstwo pieniędzy. Można oczywiście zdecydować się na gotowe rozwiązanie, czyli dom z rynku wtórnego. Niestety ze standardem wykończenia bywa różnie. Nierzadko konieczne staje się przeprowadzenie gruntownego remontu, co pochłania sporo dodatkowych środków i wydłuża czas oczekiwania na wprowadzenie się. O stan techniczny nieruchomości trzeba dbać we własnym zakresie i ponosić związane z tym koszty. Należy bardzo dokładnie wszystko sprawdzić, przyjrzeć się nawet niepozornym detalom. Jeśli zostaną wykryte jakieś wady, to trzeba je wyraźnie zaznaczyć, będzie to także argumentem do dalszych negocjacji. Jeśli ktoś szuka informacji dotyczących tego, jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego, to warto zapoznać się z artykułem dostępnym pod adresem https://pewnylokal.pl/porady/mieszkanie-w-bloku-czy-kamienicy

Czy warto zdecydować się na mieszkanie?

Nie każdy decyduje się na dom jednorodzinny, co wynika z wielu powodów, w przypadku mieszkania wybór jest spory na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Można też liczyć na zróżnicowane ceny. Dla jednych idealnym rozwiązaniem jest mieszkanie w centrum miasta w prestiżowej dzielnicy, inni zdecydują się na znacznie tańszy lokal z drugiej ręki. W przypadku mniejszego metrażu można sporo zaoszczędzić. Ogromną zaletą jest dobra komunikacja. Znacznie łatwiej znaleźć mieszkanie blisko centrum miasta niż dom, który zwykle znajduje się na obrzeżach. Przekłada się to wobec tego na mniejsze koszty związane z dojazdami do szkoły, pracy, punktów usługowych itd. W przypadku mieszkania jest mniej obowiązków. Koszty związane z remontem są dzielone na wszystkich mieszkańców. Plusem będzie także mniej problemów z ewentualną sprzedażą mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, można też zdecydować się na jego wynajęcie.

Wady mieszkania

Jako że mieszkanie jest częścią budynku zamieszkiwanego przez wiele osób, to niestety trzeba liczyć się z mniejszą swobodą i prywatnością. Na niewielki ogród mogą liczyć tylko osoby, które zdecydują się na mieszkanie na parterze, co jednak również ma pewne wady, typu wyrzucanie śmieci przez przechodniów i nawet sąsiadów z góry, większe ryzyko włamania. Problem może być także przygarnięcie zwierzęcia, szczególnie psa, który jest głośny, wymaga regularnego wychodzenia na zewnątrz. W przypadku mieszkania bardzo często trzeba liczyć się z rozmaitymi ograniczeniami odnośnie przeprowadzania prac remontowych. Zawsze będzie się tylko lokatorem, a nie właścicielem budynku. Ceny nieruchomości z przestronnymi pomieszczeniami i wysokim standardem są spore, szczególnie w centrum miasta lub blisko aglomeracji.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top