Filtracja oleju – komu można zlecić to ważne zadanie?

filtracja oleju

Ponad 1/3 kierowców nie dba o stan oleju silnikowego w swoich pojazdach. Można założyć, że spora część użytkowników maszyn i urządzeń przemysłowych postępuje w bardzo podobny sposób. Jeśli nie starają się o stan techniczny swoich narzędzi, to prędzej czy później będą musieli zmagać się z trudnymi awariami i różnymi problemami. Na szczęście można tego uniknąć. Korzystając z doświadczeń firmy FHU Olbromski można przedłużyć życie wielu maszyn i używać je przez bardzo długi okres. 

Dlaczego czystość oleju jest taka ważna? 

Jeśli olej, który przepływa przez elementy urządzenia staje się brudny, to wewnątrz ruchomych elementów pojawiają się duże siły tarcia. Konsekwencją jest powstawanie ciepła i mniejsza użyteczność maszyny. Większa temperatura przyczynia się do szybszej eksploatacji podzespołów i z czasem wyłącza je z użytkowania. 

Sprawdź też: opiłki w oleju

Najczęstszym sposobem na zapobieganie tarciom jest wymiana oleju. Substancja smarna jest utylizowana i zastępowana nowym środkiem. Jednocześnie jest to kosztowne i kłopotliwe przedsięwzięcie. Wymaga poniesienia wydatków na utylizację, kupno nowego oleju oraz wyłączenia danego urządzenia z eksploatacji. To powoduje straty i jest nieekologicznie. Ponadto wymaga dużej ilości czasu, który można przeznaczyć na bardziej efektywne działania. 

Filtracja oleju – dlaczego jest lepsza niż wymiana? 

Alternatywą do wymiany jest filtracja oleju sposób na oczyszczenie układów smarnych bez potrzeby zmiany trybu pracy maszyny. Ponadto zmniejsza się szkodliwość oddziaływania na środowisko – jest wykorzystywany ten sam olej, a także zmniejsza się poziom kosztów. 

Sam proces filtracji trwa od kilku godzin do kilku dni – w zależności od wielkości maszyny. Jednocześnie znika problem, dotyczący dużych urządzeń, które w przypadku wymiany potrzebowałyby dużej ilości oleju. 

Jakie oleje mogą być poddawane procesowi filtracji? 

Filtracja oleju hydraulicznego dotyczy różnych substancji smarnych, o różnych parametrach gęstości i lepkości: olejów roślinnych, glikoli czy emulsji. Może zostać wykorzystana do oczyszczenia olejów, które pełnią różne funkcje: 

  • przekładniowe, 
  • maszynowe, 
  • transformatorowe, 
  • turbinowe, 
  • hydrauliczne. 

Olej jest przepuszczany przez specjalny filtr, który wyłapuje niewielkie drobinki – nawet o wielkości 1 mikrona. W ten sposób można oczyścić 99,95% oleju i usunąć z niego nadmiar wilgoci. Ilość powtarzania filtracji zależy przede wszystkim od typu substancji smarnej. Olej mineralny jest oczyszczany ponad dwukrotnie, podczas gdy syntetyczny może być filtrowany nawet 5 – krotnie. 

Kto zajmuje się profesjonalnym filtrowaniem oleju? 

Filtrowanie oleju hydraulicznego to zadanie dla doświadczonej firmy, która dysponuje odpowiednimi urządzeniami i technologią. Metoda KLEENOIL wykorzystuje filtry z mazi celulozowej, która posiada doskonałe parametry oczyszczające. Gęsto nawinięte włókna powodują, że nic nie umknie uwadze filtra, który skutecznie wyłapuje najbardziej rozproszone cząsteczki, które niszczą maszyny. 

FHU Olbromski jest firmą, oferującą usługi filtrowania oleju w wielu maszynach i urządzeniach. Dzięki jej pomocy można oczyścić systemy smarne o różnej pojemności, wykorzystujące oleje o różnych charakterystykach. Dostarcza także wysokiej klasy oleje hydrauliczne oraz urządzenia do ich filtrowania. Zajmuje się także doradztwem w dziedzinie oczyszczania substancji smarnych.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top