Drewniane więźby dachowe – jaki rodzaj wybrać

Istnieje wiele zalet wyboru drewna w porównaniu ze stalą podczas budowy dachu opartego na wiązarach, a korzyści te są ważne, gdy planujesz dodać drewniany dach do swojego domu. W porównaniu do stali, wiązary drewniane są bardziej sztywne, dobrze podtrzymują własny ciężar i mogą znacznie zmniejszyć poziom hałasu i echa w Twojej przestrzeni życiowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach każdego typu kratownicy.

Kratownice jednospadowe to jedna połowa pełnej kratownicy

Nazwa „jednospadowa” odzwierciedla jej nazwę: jedna połowa pełnej kratownicy. Kratownice jednospadowe, znane również jako kratownice jednospadowe, posiadają element pionowy umieszczony nad przeciwległym łożyskiem. Są one popularne w budynkach komercyjnych i rolniczych. Łożysko środkowe jest wykorzystywane do tworzenia kalenicy środkowej i stanowi połowę pełnej kratownicy.

Kratownice mogą być jedno- lub wielospadowe. Każdy element kratownicy ma pole przekroju poprzecznego A, które jest równe stosunkowi pola przekroju poprzecznego do całkowitego pola przekroju poprzecznego. Pole przekroju poprzecznego elementów kratownicy oblicza się za pomocą wzoru A = F x g / sy, gdzie g jest współczynnikiem bezpieczeństwa, zwykle 1,5. Natomiast elementy poddawane ściskaniu muszą być zaprojektowane tak, aby wytrzymać siły pochodzące od zginania.

Kratownice mono to połowa pełnej kratownicy

Kratownice mono, zwane również kratownicami mono, to połowa pełnego wiązara. Stosowane są w konstrukcjach, w których potrzebne są dodatkowe obciążenia i mogą być mocowane zarówno na górze kratownicy, jak i z jednej strony. Oprócz standardowych kratownic, kratownice mono mogą być wykonane na zamówienie, aby dopasować je do specjalnych zastosowań.

Wspólna kratownica jest używana do budowy budynków w stylu stodoły z dużym nachyleniem dachu. Jego podwójnie nachylony pas górny nadaje mu wygląd stodoły. Kratownice jednoprzęsłowe są często używane do dodania większej ilości dachu do istniejącego budynku. Kratownice z podwyższonym wiązaniem mają niższą belkę drewnianą wyżej w konstrukcji, co zwiększa wysokość nad głową. Kratownice nożycowe mają płytszy kąt w stosunku do konstrukcji zewnętrznej, co zapewnia większą elastyczność w projektowaniu dachu.

Kratownice typu king-post są połową pełnej kratownicy

Kratownica typu king-post jest połową pełnej kratownicy. Historycznie większość kratownic typu king-post była budowana z elementów jednoczłonowych, takich jak duże tarcice. Konstrukcje te są podatne na kilka słabych punktów, a ich najbardziej znaczącym jest połączenie piętowe pomiędzy głównymi przekątnymi a pasem dolnym.

Ten tradycyjny amerykański projekt stodoły jest oparty na kratownicy typu king-post. Składa się z wiązara i sparowanych płatów kratownicy, połączonych u góry złączem kątowym. Krokwie te są połączone w wierzchołku kołnierzem i małym słupkiem królewskim. Kilka stężeń wzmacnia przestrzeń między wiązarem a dolnymi ryglami. Kratownice te mają efektowny wygląd i są często wybierane do konstrukcji dachowych.

Kratownice nożycowe to połowa pełnej kratownicy

Termin „kratownica nożycowa” odnosi się do rodzaju legarów stosowanych w budynkach mieszkalnych lub komercyjnych. Ten typ kratownicy ma cztery główne zalety w porównaniu z kratownicą pełną. Ponieważ jest o połowę mniejsza, jest dobrym wyborem dla wąskich rozpiętości dachowych i może umożliwić tworzenie niestandardowych przestrzeni i innych elementów. Aby uzyskać dobry pomysł na to, jak działa kratownica nożycowa, sprawdź następujące informacje.

Te belki są ustawione pod kątem wewnątrz i na zewnątrz, aby stworzyć sklepienia. Mogą one rozciągać się do 25 metrów, w zależności od nachylenia dachu. Są one również tańsze niż pełne wiązary, ale mogą kosztować 30% więcej. Ponieważ mają nachylone pasy dolne, kratownice nożycowe mogą być stosowane do poddaszy o dużej wysokości.

Kratownice Fink są bardziej złożone niż klasyczne dachy skośne

Dwa rodzaje kratownic są powszechne w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Wiązary jednospadowe i wiązary profilowe o podwójnym spadku mają różne kształty, ale oba są wykorzystywane do tworzenia wielopoziomowych linii dachowych. Są one mniej skomplikowane niż inne rodzaje, dlatego też częściej stosuje się je w przypadku garaży i wiat, a także przy przedłużaniu istniejących dachów. Oto niektóre z różnic pomiędzy tymi typami dachów. Warto przed budową garażu lub wiaty sprawdzić szerokość i długość pojazdu, który będziemy chcieli tam zaparkować. Dane techniczne pojazdów sprawdzisz na tej stronie: https://motoklub.pl/samochod

Kratownice są trójkątnymi konstrukcjami wspornikowymi, które łączą trójkąty, tworząc konstrukcję dachu. Większość konwencjonalnych kratownic jest wykonana z drewna, ale dostępne są materiały alternatywne. Niektóre przykłady obejmują Double-W Truss, Fink Truss, Hip-Truss, Howe-truss, Stub-End & Piggy-Back Truss, i pochyłe płaskie systemy dachowe.

Kratownice poddasza dają pokój świeże, przewiewne uczucie

Jeśli masz poddasze, możesz sprawić, że będzie wyglądać bardziej przestronnie, włączając kratownice poddasza do swojego projektu. Te drewniane akcenty zapewniają głębię i wysoki design, a Ty możesz je pomalować lub pokryć sklejką. Ponadto, można nawet zdecydować się na włączenie świetlików, aby dodać trochę koloru i światła do swojego sufitu. Istnieje wiele pomysłów na projekt, aby Twój strych wyglądał piękniej i przestronniej.

Inny pomysł na wykorzystanie kratownic poddasza, aby dać pokój bardziej przestronny czuć jest zainstalowanie ich na podłodze. Te kratownice mają tę zaletę, że są świetnym miejscem na izolację i dają pomieszczeniu świeże, przewiewne uczucie. Dodana przestrzeń będzie również łatwiejsze do czyszczenia i utrzymania. Oprócz zapewnienia pomieszczeniu przewiewności i świeżości, kratownice na poddaszu mogą również pomóc w zwiększeniu wartości domu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top