Fotowoltaika z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Jeżeli planujesz instalację fotowoltaiczną, to powinieneś uwzględnić ją jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, czyli na etapie planowania. Co wziąć pod uwagę przy planowaniu domu z instalacją fotowoltaiczną?
Roczne zużycie energii
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, powinieneś oszacować roczne zużycie prądu w budynku, który ma być przez nią zasilany. Dzięki temu będziesz mógł określić, jak duża instalacja będzie ci potrzebna. Jest to istotne zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków firmowych.
Odpowiednia lokalizacja
Jeżeli budujesz dom z myślą o tym, by był zasilany przez instalację fotowoltaiczną, to powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak długo dana lokalizacja jest nasłoneczniona. Na pewno część twojego terenu jest zacieniona stale, oznacza to, że słońce nigdy na nią nie świeci. Masz też pewnie miejsca, w których słońce świeci okresowo, ponieważ w zależności od pory dnia jest tam cień. Zacienienie jest bardzo niepożądane w przypadku paneli fotowoltaicznych, ponieważ znacznie zmniejsza ich efektywność. Będziesz musiał więc dokładnie przeanalizować zacienienie na swoim terenie, by móc wybrać idealną lokalizację paneli, by móc wprowadzić efektywne oszczędzanie energii w firmie.
Instalacja fotowoltaiczna a rodzaj dachu
Planujesz stworzenie instalacji fotowoltaicznej na dachu swojej firmy? Będziesz musiał wcześniej określić powierzchnię, na której będą znajdowały się panele. Najczęściej moduł jeden moduł fotowoltaiczny ma 1,65 m długości i 1 m szerokości. Konieczna będzie też odpowiednia orientacja instalacji. W przypadku firm, w których praca odbywa się w dzień, dobrym wyborem jest skierowanie paneli na wschód i zachód, dzięki temu można zwiększyć bieżącą konsumpcję i ograniczyć magazynowanie energii.
Jeżeli chodzi o kąt nachylenia dachu, to jest on zależny od wcześniej opisanego kierunku paneli. Zdecydowałeś się na stronę południową, to najlepsze nachylenie będzie wynosiło od 30 do 40 stopni. W innym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie nachylenie wynoszące 45 stopni.
Fotowoltaika powinna zostać przemyślana na etapie projektu budynku ze względu na to, że pokrycie dachu ma bardzo istotne znacznie dla całej instalacji. Przede wszystkim wpływa ono na koszty. Dobrym rozwiązaniem na dach z instalacją fotowoltaiczną będzie blacha trapezowa. Dzięki niej uzyskasz niższe koszty i łatwiejszą instalację.
Dlaczego warto przemyśleć fotowoltaikę już na etapie planowania budynku?
Wykonanie fotowoltaiki na starszych budynkach może być trudne ze względu na rozwiązania architektoniczne, które zostały tam wykorzystane. Jeżeli wdrożysz rozwiązania dla fotowoltaiki już na etapie planowania, to sama inwestycja będzie mniej kosztowna i jednocześnie łatwiejsza.
Podczas planowania budynku warto przewidzieć miejsce w rozdzielnicy elektrycznej, do którego przyłączony zostanie falownik. Dlatego właśnie rozdzielnica nie powinna znajdować się daleko od falownika. Warto też zainwestować w odpowiedniej jakości przewód, dzięki któremu w przyszłości będziesz mógł podłączyć falownik o dużej mocy.
Kolejną istotną rzeczą jest zapewnienie dostępu do złącza kontrolnego uziemienia. Warto też przewidzieć rozdzielnicę dodatkową przy falowniku do montażu zabezpieczeń przeciwnapięciowych i rozłączników DC. Pamiętaj, że instalacje fotowoltaiczne dla firm powinny być wykonywane przez doświadczonych fachowców!
Instalację fotowoltaiczną naprawdę warto uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu montaż będzie zdecydowanie łatwiejszy, a koszty znacznie mniejsze.
Podobne tematy