Gniazdka elektryczne w domu – co powinieneś wiedzieć o wtyczkach, lokalizacjach i typach

Gniazdka elektryczne w domu – co powinieneś wiedzieć o wtyczkach, miejscach i typach. Powinieneś być również świadomy ryzyka związanego z nieprawidłowo podłączonymi wtyczkami. Nieprawidłowo podłączone wtyczki mogą stanowić zagrożenie! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Poniżej wymieniono kilka często zadawanych pytań dotyczących wtyczek i gniazdek elektrycznych. Dzięki nim wybór tych właściwych może być bardzo prosty. Jeśli nie jesteś pewien, jakich gniazdek potrzebujesz, zacznij od przeczytania tego artykułu.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z pomyslydodomu.pl

Lokalizacja gniazdek elektrycznych w domu

Podłączając gniazdko, pamiętaj, że w zasadzie przerabiasz obwód w ścianie. Źródło zasilania i nowe gniazdo powinny znajdować się po przeciwnych stronach ściany. To jest pomocne, aby mieć stud finder pod ręką. Aby znaleźć ogólną lokalizację skrzynki elektrycznej, zmierz od jednego segmentu ściany do drugiego. Aby ułatwić proces, prześledzić wokół istniejącej skrzynki elektrycznej, aby określić odległość.

Przy planowaniu układu domu, najlepiej jest zaangażować się wcześnie w etapach planowania. W ten sposób możesz wpłynąć na to, gdzie zostaną umieszczone gniazdka elektryczne i jaki będzie ich rozstaw. Podczas gdy standardowe gniazdo ścienne może być całkowicie akceptowalne w salonie, możesz nie być zadowolony z lokalizacji gniazda ściennego w sypialni. Upewnij się również, że masz odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych w ważnych miejscach swojego domu.

Typy wtyczek

Istnieje kilka różnych typów gniazdek elektrycznych do użytku w domu, każdy przeznaczony dla konkretnego urządzenia. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie te typy gniazdek są przestarzałe w nowym budownictwie, ale nadal są dostępne do celów zastępczych. W Wielkiej Brytanii są one nadal najczęściej stosowane w domowych obwodach oświetleniowych. Gniazda typu M są również powszechnie stosowane w teatrach i łańcuchach przedłużaczy.

Te gniazda mają dwa płaskie wtyki i są powszechnie określane jako typ A i typ B. Oba posiadają pin uziemiający i są oceniane na 15 amperów przy 125 woltach. Dwa wtyki na wtyczce typu B są dłuższe niż ich odpowiedniki na wtyczce typu A. Kołek uziemiający jest zwykle umieszczony dalej we wtyczce niż ostrze pod napięciem. Ten typ gniazda może być nadal podłączony po częściowym wyciągnięciu, ale będzie potrzebował adaptera do podłączenia do gniazda, które używa innego stylu.

Lokalizacja gniazd ściennych

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest określenie, gdzie chcesz przenieść gniazdo. Możesz użyć ołówka, aby zaznaczyć lokalizację starego gniazda i wykrywacza metalu, aby sprawdzić, czy nie ma ukrytego metalu. Po określeniu dokładnej pozycji, można przenieść gniazdo do nowej lokalizacji. Po przeniesieniu gniazda w nowe miejsce, należy podłączyć nowe gniazdo do starego. Lokalizacja gniazd ściennych w domu powinna być wykonana z ostrożnością, ponieważ może być łatwo przypadkowo przenieść go.

Gniazda są gniazdami elektrycznymi, które zapewniają moc każdemu podłączonemu urządzeniu. Składają się one z dwóch lub więcej przewodów, jednego białego i drugiego ciemnego. Biały przewód jest zwykle gorący, podczas gdy ciemny jest ujemny. Gdy podłączamy coś do gniazdka, wtyczki wbijają się między te dwie pary. Zapewniają one zasilanie urządzenia. Musisz upewnić się, że nie przekraczasz linii zasilania, ponieważ może to spowodować pożar.

Błędnie okablowane wtyczki jako zagrożenie porażeniem

Gdy dwuprzewodowa wtyczka zasilania jest podłączona do gniazdka, szeroki wtyk łączy gwintowaną podstawę gniazdka z neutralnym zaciskiem na wtyczce. Kiedy okablowanie jest odwrócone, wtyczka będzie podłączona wstecz do gorącej strony gniazda. Na szczęście do ochrony podstawy stosuje się kartonowy izolator. Jeśli tak się stanie, urządzenie może być w niebezpieczeństwie porażenia prądem.

Alternatywy dla gniazdek

Zmiana starych gniazdek elektrycznych może być uciążliwym procesem, więc wiele osób kończy używając adapterów lub przedłużaczy. Gniazdka wielodrożne są świetną opcją dla obszarów o niskim obciążeniu elektrycznym. Ale zanim zakupisz te gniazda, poświęć chwilę, aby rozważyć swój styl życia. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego gniazdka: porty, moc i inne czynniki. W tym artykule omówimy plusy i minusy przyczepnych gniazd wielodrożnych.

Nowoczesna instalacja jest w stanie przyjąć więcej niż jeden standard, więc możesz wybrać ten, którego potrzebujesz. Alternatywa I ma okrągły otwór na środku i dwa otwory w kształcie ósemki po obu stronach. Natomiast wtyczki europejskie są kompatybilne z gniazdami CEE. Gniazda te mogą być również używane w krajach, w których gniazda CEE nie są dostępne. Oprócz dostosowania wtyczek, wiele gospodarstw domowych przestawiło się na używanie kombinacji typów wtyczek, co oznacza, że będą one bardziej kompatybilne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top